Jak vybrat křeslo?

Kožené křeslo

Není křeslo jako křeslo. V jednom si odpočinete s knížkou v ruce, do jiného usadíte návštěvu. Křeslo musí být pohodlné a zdravé pro vaše záda. Stejně tak by mělo ladit s interiérem - nebo být naopak záměrně křiklavě odlišné? Fantazii se meze nekladou. Při výběru je potřeba věnovat pozornost také rozměrům křesla podle prostoru, kde bude umístěno.

  • Regina, redaktorka Heureka.cz
  • Doba čtení: 4 min.

Typy křesel

Polohovací a rozkládací křeslo

Polohovací křeslo je skvělou variantou pro odpočinek u televize - umožní vám nastavit sklon opěrek, případně vysunout podložku na nohy. Rozkládací křeslo potom může sloužit i jako provizorní přistýlka.

  • Nastavení sklonu opěrek

  • Rozkládací křeslo poslouží jako přistýlka

  • Některé typy mají zabudovanou podnožku pod nohy

Rozkládací křesla

Polohovací křesla

Křeslo ušák

Nesmrtelný model křesla ušák dovolí uvelebit se pohodlně jako v pokojíčku. V takovém křesle snad ani nelze najít polohu, která by nebyla komfortní.

  • Pohodlné sezení s podpěrou hlavy i ze stran

  • Opticky zútulní jakýkoliv pokoj

Křesla ušáky

Relaxační křeslo

V relaxačním křesle se uvolníte a téměř ležíte. Není příliš vhodné k televizi, protože přirozeně zaklání vaši hlavu do protažení páteře a pohled tedy směřuje vzhůru. Jde o neocenitelný doplněk terasy nebo balkonu.

  • Ideální k odpočinku

  • Pohodlné pro záda

  • Není vhodné k televizi

Křesla

Dětské křeslo

Křesílko do dětského pokojíčku, nebo výsostné místo vaší ratolesti v obýváků mezi dospělými. Ať už se rozhodnete pro veselé motivy, nebo střídmý potah, vaši nejmenší budou nadšení z vlastního malého trůnu.

  • Přizpůsobená velikosti dětí

  • Veselé motivy, které zpestří pokojíček

Dětská křesla

Nafukovací křesla

Nafukovací křesla jsou oblíbená především k bazénu, do dětských pokojů, nebo kancelářských relaxačních zón. Jde ale také o poměrně šikovné řešení do malého bytu, pokud k vám jednou za čas přijde návštěva.

  • Vhodné do malých bytů

  • Ideální jako záložní křeslo pro občasné návštěvy

  • Nejsou vhodné na pravidelné dlouhodobé sezení

Nafukovací křesla

Zahradní křeslo

Sháníte křeslo na zahradu? Podívejte se do nabídky zahradních židlí a křesel. S výběrem vám pomůžeme v rádci Jak vybrat zahradní křeslo.

Zahradní židle a křesla

Herní křeslo

Posezení u počítače nebo herní konzole si žádá pohodlné křeslo. V kategorii herních křesel si vyberete to správné pro vás s pomocí našeho rádce **Jak vybrat herní křeslo

Herní křesla

Podle čeho vybírat

Sháníte křeslo do obýváku? Pak bude hlavní prioritou pohodlí a odolný materiál, protože křeslo bude pravděpodobně často využíváno. Najít křeslo do pracovny, které bude sloužit pro odpočinek u dobré knihy je poměrně snadné - ušákerm nikdy nic nezkazíte. Do dětské pokoje se bude hodit křeslo s veselým motivem a především odolným potahem. Pokud plánujete křeslo využívat i jako přistýlku, volte mezi rozkládacími křesly.

Parametry

Nejdůležitější pro vás budou samozřejmě rozměry, váha a nosnost. Drtivá většina křesel se vyrábí s nosností více než 100 kilogramů, takže si pohodlí udělá i mohutný muž. U některých modelů najdete dokonce nosnost přes 150 kg.

Co se váhy týče, tady záleží na velikosti, materiálu a konstrukci křesla. Hodnoty tak začínají na 10 kilogramech, ale standardně se pohybují mezi 15 a 30 kg. Pokud je křeslo rozměrné, s kovovou konstrukcí, masážním mechanismem nebo rozkladem, může se snadno přehoupnout i přes 50 kg váhy, nebo dokonce přes 100 kilogramů.

Rozměry jsou důležité především pro umístění křesla - mějte na paměti, že kolem sedací soupravy a křesel budete potřebovat pohodlně procházet.

Materiál a kvalita zpracování

Materiál potahu křesla volte nejen podle požadavků na údržbu, ale také podle povahy vaší domácnosti - děti a domácí mazlíčci nebudou vždy úzkostlivě opatrní a občas jistě dají křeslům pořádně zabrat.

Dobře se udržuje mikrovlákno nebo materiál s názvem carabu. Ten je zároveň odolný proti různému mechanickému poškození, stejně jako třeba alcantara. O kůži je zase třeba průběžně pečovat, aby na sluníčku nevysychala a nepraskala. Zajímavou možností jsou pak natahovací potahy na křesla, které prodlouží životnost křesla.

Textil je jednou z možností čalounění. U těchto materiálů je důležitá odolnost proti oděru. Tato odolnost má svoji škálu, najdete ji pod názvem Martindale. Látky mají hodnotu Martindale cca 20–45 000 cyklů. (Po překročení hodnoty je vidět ošoupání - platí tedy, že čím vyšší číslo, tím větší odolnost.) Zajímat by vás měla také stálobarevnost nebo vodoodpudivost. Tady pak přicházejí na řadu další aditiva, jako je třeba teflon nebo směsi silikonů, které mohou vylepšit vlastnosti textilií. K prověřeným látkám patří carabu, mystic, catania nebo astoria. Pro milovníky tradice je zde pak klasická bavlna, len, juta nebo konopí.

Další typy textilního čalounění

Mezi evergreeny patří bavlněné čalounění, protože dokáže podle potřeby zahřát nebo zchladit, je přiměřeně odolné a zároveň cenově dostupné. Popularitu si však získávají mikrovlákna, textilie vyrobené z polyesteru s velmi tenkým vláknem (až 3× tenčí než u bavlny a 4× tenčí než u vlny). Výhodou mikrovlákna je prodyšnost látky, její jemnost a hypoalergenní vlastnosti. (Čím je tkanina z mikrovlákna hustší, tím lepší má tyto vlastnosti.)

Oproti tomu mikroplyš je sice také vyroben z polyesteru, nicméně má prakticky nulovou schopnost odvádět vlhkost, je nesmírně jemný, hebký, příjemně hřeje a drží teplo.

Kůže, umělá kůže a koženka jsou oblíbenou volbou, nicméně se nehodí do každého interiéru a kožená křesla patří také k těm dražším modelům. Kůže je nenáročná na údržbu (je potřeba ji pouze jednou za čas naolejovat nebo napustit voskem), příjemná na dotek a hlavně nevadí alergikům. Původně se sice využívala kůže především z hovězího dobytka, nicméně najdete také výrobky z ovčí, koňské, vepřové nebo kozí kůže. Umělá kůže a koženka se pak snaží co nejlépe napodobit vzhled a vlastnosti pravé kůže, což se jim daří stále lépe. Zároveň stojí mnohem méně než pravá kůže.

Křeslo s taburetem

Konstrukce křesel je zpravidla dřevěná s kovovými doplňky. Jde o ověřený materiál – lehký, odolný a především přírodní. Můžete se setkat s modelem, kdy má křeslo dřevěné opěrky rukou bez polstru, případně je ze dřeva celé křeslo - například houpací. Stejně jako dřevo bývá kov součástí samotné konstrukce.

Údržba

Vysávání

Jedním ze základních postupů je klasické vysávání ručním vysavačem. Ten odstraní drobné nečistoty, jako je prach nebo drobečky. Vysávat byste měli alespoň jednou za týden nebo 14 dní.

Praní potahu a případně polštářů

Samozřejmě textilní potahy a polštáře můžete také prát. Vždy se řiďte pokyny výrobce , používejte ideálně ekologické přípravky a po praní nechte textilie důkladně vyschnout.

Mokré ru​ční čištění

Nejprve křeslo vysajte, poté naneste čisticí roztok například houbičkou (někdy může jít pouze o pěnu). Poté počkejte, než křeslo důkladně vyschne (může jít o několik hodin), a opět ho vysajte.

Suché ruční čištění

Postup je podobný jako u mokrého, jen místo roztoku použijete čisticí prášek a necháte působit podle návodu.

Strojové čištění

Je potřeba speciální vysavač, který pod tlakem vhání tekutinu do polštářů a nečistoty nasává zpět. Tuto variantu čištění by měl mít na starosti vždy profesionál.

Příslušenství

Taburety

Houpací křesla

Sedací vaky

Deky

Dekorační polštáře

Koše na dřevo

Koberce a koberečky

Závěsy

Nejčastější dotazy

Jak vyčistit křeslo?

Technika čištění vašeho křesla závisí na materiálu jeho čalounění: například kůže a dřevo vyžadují speciální údržbu i čištění za pomoci k tomu určených přípravků. Naopak bavlněné potahy a podobné textilie můžete vyprat i v pračce, pokud jsou snímatelné a výrobce tento typ čištění doporučuje.

Jaké křeslo pořídit do dětského pokoje?

Vybírejte v sekci dětských křesel, kde najdete křesla přizpůsobená výšce dětí i jejich náročnému zacházení.

Zařizujete obývací pokoj a inspirace se nechce zabydlet? Navštivte naši stránku o moderním bydlení.